×

Základné údaje

 

Guinea-Bissau sa nachádza v tropickom podnebí a striedajú sa tu dve ročné obdobia – obdobie sucha a obdobie dažďa. Väčšinu územia pokrývajú savany a planiny, úrodná pôda netvorí ani 10% z celkovej rozlohy. Pitnej vody je málo a aj preto fľaška vody v obchode stojí cez 2 doláre – toľko, čo pivo. Krajina patrí k najchudobnejším na svete a jej hospodárstvo stojí a padá na obrábaní pôdy a rybárstve. Podvýživou trpí takmer 20% detskej populácie. Keďže mieste moria majú čoraz menej rýb a úrodná pôda chýba, najlukratívnejším biznisom v krajine sa stalo pašovanie nelegánych drog, ktoré najčastejšie smerujú do Európy. Krajina okrem nápojov a poľnohospodárskych výrobkov neprodukuje takmer nič iné a tak všetky komodity musí dovážať najmä zo Senegalu a Portugalska. Štátny dlh je vysoký a aj vďaka neustálym konfliktom sa musela Guinea-Bissau už viackrát spoľahnúť na pomoc Svetovej banky.

Až 99% percent obyvateľov tvoria zástupcovia miestnych domorodých kmeňov. Hoci Guinea-Bissau patrila Portugalsku už od 15. storočia, kresťanstvo sa tu nikdy neuchytilo. Polovica obyvateľstva vyznáva islam, ktorý je v tejto časti Afriky rozšírený a druhé najväčšie zastúpenie majú domorodé náboženstvá. V mestách žije 30% obyvateľstva, zvyšok je roztrúsený po kmeňových dedinách.

Priemerný vek obyvateľstva je 19 rokov a priemerná dĺžka života je jedna z najnižších na svete – 50 rokov. Zato krajina vedie tabuľky v pôrodnej úmrtnosti. Môže za to aj fakt, že na 1000 obyvateľov existuje necelé jedno lôžko v nemocnici.

Krajina má 2 televízie, jednu štátnu a jednu riadenú portugalskou RTP. Internetové stránky by ste v krajine hľadali márne, keďže prístup k internetu má zhruba 40 tisíc ľudí. Dôvodom môže byť aj gramotnosť, medzi obyvateľmi nedosahuje ani 50%, u žien to je iba 28%.

Problémom Guiney-Bissau je aj detská práca a obchod s bielym mäsom. Unesené deti často končia v Senegale, chlapci sú nútení manuálne pracovať, dievačatá sa povinne starajú o domácnosti, prípadne sú nútené k prostitúcii. A hoci vláda prijala zákony, ktoré tento obchod kriminalizovali, zatiaľ sa jej nepodarilo stíhať ani odsúdiť žiadneho páchateľa.

Jazykové okienko: obyvateľ Guinei-Bissau sa nazýva Guinejčan-Bissaučan, obyvateľka zase Guinejčanka-Bissaučanka, prídavné meno je guinejsko-bissauský.

Poloha: Západná Afrika, pobrežie Atlantického oceánu, hranice má s Guineou a Senegalom

Rozloha: 36 125 km2, iba o trochu menšia ako Švajčiarsko

Počet obyvateľov: 1 628 603 (odhad 2012)

Hlavné mesto: Bissau (300 000 obyv. – odhad 2009)

Jazyk: portugalčina, kreolčina, africké jazyky

Náboženstvo: islam (50%), domorodé náboženstvá (40%), kresťanstvo (10%)

Typ vlády: republika

Členstvo v svet. org.: ACP, CPLP, Interpol, UNCTAD, UNESCO, UNIDO, Union Latina, UNWTO, WHO, WTO


Národná mena: frank CFA, 100 frankov CFA = 0,152449 eur

 

Forma vlády: parlamentná demokracia

Administratívne rozdelenie:

Hlavné mesto: Bissau

9 regiónov: Bafata, Biombo, Bissau, Bolama, Cacheu, Gabu, Oio, Quinara, Tombali

Štátny sviatok: Deň nezávislosti, 24. september (1973)

Platná ústava: 16. máj 1984

Prezident: prezident Raimundo PEREIRA (zastupujúci prezident od 9. januára 2012), podlesná voľby sa konali v roku 2012. V prvom kole 18. marca nezískal ani jeden kandidát nadpolovičnú väčšinu hlasov a tak do druhého kola 22. apríla 2012 postúpili kandidáti s dvomi najvyššími ziskami percent: Carlos GOMES JUNIOR 49% a Kumba Yala 23,4%. Druhé kolo bolo posunuté o týždeň neskôr, bohužiaľ, kandidáti sa ho nedočkali, keďže v deň začiatku kampane nastal štátny prevrat a vojenská junta ich zajala.

Predseda vlády: premiér Adiato Diallo Nandigna (zastupujúci predseda vlády od 10. februára 2012)

Voľby: Prezident je volený priamym ľudovým hlasovaním na dobu piatich rokov

Parlament: jednokomorové zhromaždenie Assembleia Nacional Popular, 100 poslancov volených na štyri roky 

HDP: $ 1 mld. (2011, odhad)

Rast HDP: 4,8% (2011, odhad)

HDP/1 obyv. : $1 100 (2011, odhad)

HDP – podiel sektorov:
poľnohospodárstvo: 55,7%
priemysel: 12,7%
služby: 31,6% (2011)

Miera inflácie: 5,2% (2011, odhad)

Pracujúci: 632 000 (2007, odhad)

Miera nezamestnanosti: neznáma

Odvetvia priemyslu: spracovanie poľnohospodárskych výrobkov, pivo, nealkoholické nápoje

Miera rastu priemyselnej produkcie: 4,7% (2011, odhad)

Export: $142,3 mil. (2011, odhad) – krajina exportuje najmä kešu oriešky, ryby a krevety a jej najväčším odberateľom je India

(Zdroj: CIA – The World Factbook)

Späť na zoznam Chcem podporiť prípravu podobného podujatia Podporiť