×

Futbalové stretnutie Slovensko-Lusomundo 2004

Začiatkom júla sa uskutočnil už druhý ročník medzinárodného “Luso-futbalu”. Tento krát Lusofónny svet reprezentovali hlavne zástupcovia Angoly. Ako aj minulý rok, skóre už po niekoľkých minútach nikto nepočítal. Hlavná bola radosť z hry. Tí, čo nehrali, pripravovali v tieni stromov “churrasco” (mäso na grile). Nakoniec nechýbala skvelá hudba a ukážky angolského tanca.

Futbalové stretnutie Slovensko-Lusomundo 2003

Je dobrým zvykom, že pri príležitosti ukončenia kurzu portugalského jazyka, Portugalský inštitút zorganizuje spoločenské podujatie, ktoré sa, samozrejme, týka lusofónnej kultúry. Študenti sa prostredníctvom týchto stretnutí zatiaľ mali možnosť oboznámiť s Portugalskom, Brazíliou a jej hudbou, ochutnali Portské víno a na posedení pri Caipirinhi (tradičnom brazílskom nápoji) si dokonca “poklebetili” s rodenými Brazílčanmi.
Koniec tohto trimestra sme sa rozhodli zasvätiť športu, konkrétne futbalu. Zorganizovali sme futbalové stretnutie Slovensko-Lusomundo.


Na stranu Lusomundo sa postavili na Slovensku žijúci rodáci z Angoly a Brazílie. Bol medzi nimi dokonca profesionál zo slovenskej druhej ligy a ani ostatní, aj keď nie profesionáli, sa za svoje umenie nemuseli hanbiť. Majú to proste v krvi.
Pre slovenské družstvo, zložené z absolventov kurzov portugalčiny a predstaviteľov Portugalského inštitútu, to vyzeralo blede…
Stretnutie sa naozaj nezačalo pre nás priaznivo. Už za pár minút sme prehrávali 2:0. Ale, našťastie, aj v našom tíme sa našlo zopár nadaných futbalistov. Pozbierali sme sily a vyrovnali. Zápas sa ďalej niesol v duchu gólov na jednej aj druhej strane. V druhom polčase sa na našu stranu dokonca pridal už spomínaný futbalový profesionál z Brazílie.
Nasadenie bolo také obrovské, že zápas môžeme charakterizovať heslom “nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa”. Na počítanie gólov sme totižto úplne zabudli a víťazstvo je sporné. Ani jeden tím si nechce priznať prehru, a vlastne aj majú pravdu. Vyhral každý, kto prišiel…

 

Späť na zoznam Chcem podporiť prípravu podobného podujatia Podporiť