×

(São Paulo, 9. november 1955)

Je jedným z najznámejších súčasných brazílskych režisérov, filmárov a producentov. Do medzinárodného povedomia sa dostal hlavne vďaka filmu Cidade de Deus (Mesto Bohov 2002), neskôr začal režírovať aj cudzojazyčné filmy.

Svoju osobitosť prejavil už na škole, kedy pripravoval záverečnú prácu – film na Fakulte architektúry a urbanizmu univerzity v São Paule. Celý projekt poňal veľmi netypicky a kvôli záverečnej práci cestoval do Japonska, kde si zadovážil profesionálne nahrávacie zariadenie, ktoré na natočenie filmu použil. Pri obhajobe dostal tú najhoršiu známku a ledva prešiel.

Ako už bolo vyššie uvedené, známym sa stal vďaka filmu Mesto Bohov. Všetko sa začalo v roku 1997, kedy Meirelles čítal rovnomenný román od Paula Linsa a rozhodol sa urobiť jeho adaptáciu do kín. Na kastingu si hercov vyberal z pomedzi obyvateľov faviel. Zo 400 detí sa do konečného výberu dostalo 200 a účinkovalo vo filme. Film vykresľuje život a kriminalitu v jednej zo štvrtí Rio de Janeira, ktorej meno nesie aj film. Túto štvrť navštívil aj Barack Obama počas svojej prvej návštevy Brazílie v roku 2011. Meirellesov film si získal obrovský národný a medzinárodný úspech. Sám Meirelles bol za tento film ako režisér nominovaný na Oscara, ale sošku nakoniec nezískal. Napriek tomu režisér i samotný film získali množstvo iných ocenení a nominácií, ktoré uvádzame nižšie.

Meirelles sa stal medzinárodne slávnym a začal režírovať cudzojazyčné filmy s hercami veľkých mien. V roku 2005 sfilmoval film The Constant Gardener (preložený ako Nepohodlný), ktorý urobil na základe rovnomenného románu  Johna le Carré-ho. Za tento film bol menovaný na Zlatý glóbus v kategórii najlepšia réžia. Ďalší film Blindness (2008), bol opäť sfilmovaný na základe literárnej predlohy. Išlo o román José Saramaga Slepota (Ensaio sobre a Cegueira).

Meirelles a Slovensko

Kuriozitou je, že v jeho poslednom filme 360 s Jude Lawom a Anthonym Hopkinsom či Rachel Weisz hrajú aj dve slovenské herečky. Film sa totiž natáčal aj v Prahe a Meirelles trval na tom, že na stvárnenie postáv slovenských sestier, chce skutočné Slovenky a nie hocijaké! Vybral si na základe profesijných životopisov a kastingu. V jeho filme si zahrali krásne talentované Slovenky – Lucia Siposová a Gabriela Marcinková.

 

FILMOGRAFIA

2012 – 360 (s Jude Law, ale aj dvomi slovenskými herečkami)

2011 – Brasil Animado

2008 – Blindness

2005 – The Constant Gardener (Nepohodlný)

2002 – Cidade de Deus (Mesto Bohov)

2001 – Domésticas

2001 – Palace II (krátkometrážny)

1998 – Menino Maluquinho 2: A Aventura

1998 – E no Meio Passa um Trem (krátkometrážny)

1983 – Garotos do Subúrbio (krátkometrážny)

1983 – Brasília (krátkometrážny)

 

NOMINÁCIE A OCENENIA

Nominácia na Oscara za najlepšiu réžiu za film Mesto Bohov (2002).

Nominácia na Zlatý glóbus za najlepšiu réžiu za film Nepohodlný (2005).

Nominácia na BAFTA za najlepšiu réžiu za film Nepohodlný (2005).

Nominácia na BAFTA za najlepší cudzojazyčný film Mesto Bohov (2002).

Nominácia na Independent Spirit Awards za najlepší cudzojazyčný film Mesto Bohov (2002).

Dve nominácie na Veľkú cenu brazílskej kinematografie za najlepšiu réžiu za filmy Domésticas (2001) a Mesto Bohov (2002). Ceny získal v roku 2002.

Nominácia na Veľkú cenu brazílskej kinematografie za najlepšiu adaptáciu za film Domésticas (2001).

Späť na zoznam Chcem podporiť lusofónne aktivity na Slovensku Podporiť