×

Máte chuť na brazílsky film? Vybrali sme pár Vás niekoľko zaujímavých diel brazílskej kinematografie.

5 X FAVELAS, AGORA POR NÓS MESMOS (5 x Favely, Teraz naším pohľadom)

 

Žáner: Dráma/Komédia

Réžia: Skupina mladých režisérov pochádzajúcich z faviel v Rio de Janeiro Dĺžka: 103 min.

Rok: 2010

Päť krátkometrážnych filmov (Zdroj príjmov, Ryža a fazuľa, Koncert pre husle, Nechaj kradnúť, Zapáľ svetlo) natočených vo favelách Rio de Janeira. V každej časti hrajú mladí herci pochádzajúci z týchto štvrtí vedení režisérmi taktiež pôvodom z faviel. Realistický portrét každodenného života faviel vykreslený ich samotnými obyvateľmi.

DZI CROQUETES

Žáner: Dokumentárny

Réžia: Tatiana Issa/ Raphael Alvarez

Dĺžka: 110 min.

„Dzi Croquettes“ bola revolučná hudobná a divadelná skupina, ktorá využila svoj talent a zmes humoru s výsmechom v boji proti násilnej diktatúre, ktorá zasiahla Brazíliu v 70-tych rokoch. Táto skupina vytvorila nový scénický jazyk, ktorý ovplyvnil celú generáciu. Rovnako títo divadelníci spôsobili revolúciu v rámci hnutia gayov, navzdory zákazov a cenzúre zo strany vojenského režimu.

Získané ceny (15 z pomedzi ktorých vyberáme):

Najlepší dokumentárny film – Rio Int’ Film Festival 2009

Najlepší dokumentárny film – São Paulo Int´ Film Festival

Najlepší dokumentárny film – Toronto GLBT Int’ Film Festival 2010

 

TAMBORO

 

Žáner: Dokumnetárny

Réžia: Sergio Bernardes

Dĺžka: 90 min.

Rok: 2010

Dokument o sociálnych a environmentálnych otázkach Brazílie. Odlesňovanie Amazónie, boj o pôdu, favely a násilná urbanizácia sú súčasťou tejto panorámy. Od vrchu Roraima až o Aparados da Serra, film prechádza Brazíliou z jedného jej konca na druhý a odkrýva úžasné obrázky tejto krajiny- kontinentu.

LULA, SYN BRAZÍLIE

 

Žáner: Dráma

Réžia: Fábio Barreto

Dĺžka: 128 min.

Adaptácia rovnomenného románu Denise Paraná, vykresľuje život bývalej hlavy štátu Brazílie od jeho narodenia v roku 1945 v drsnom kraji plnom chudoby na severo -východe krajiny. Lula, ktorého opustil násilný otec a vychovávala negramotná no odhodlaná matka opúšťa vidiecke prostredie a vydáva sa do mesta São Paulo, kde sa stáva lídrom odborárov  v roku 1980 a podniká svoje prvé politické kroky.

  • Film bol vybratý, aby reprezentoval Brazíliu v rámci ceny Oscarov v roku 2011.

CARANDIRU

Žáner: Dráma

Réžia: Hector Babenco

Dĺžka: 146 minút

Rok: 2003

Je adaptáciou bestselleru doktora, fyzika a špecialistu na AIDS  Drauzia Varella, ktorý sa volá Carandiru Station a bol inšpirovaný reálnymi udalosťami.

Väzenie Carandiru v São Paule je njaväčším v Latinskej Amerike. Sem sa vyberie slávny lekár, ktorý sa rozhodol zaviesť tu prevenčný program proti AIDS. Krok za krokom začína odhaľovať skutočnú tvár väzňov a zvlášť ich ľudskú stránku a smäd po živote. Podarí sa mu získať si ich rešpekt a priateľstvo. Cez pohľad doktora môže divák pozorovať skutočnú sociálnu drámu Brazílie, ktorá bola zdrojom hrozného masakru v Carandiru.

TROPA DA ELITE 1 E 2 (Elitné komando 1 a 2)

Žáner: Dráma

Réžia: José Padilha

Dĺžka: 118 a 116 min

Rok: 2007 a 2010

V roku 1997, tesne pred návštevou pápeža v Rio de Janeiro, dostane kapitán Nascimento zo Špeciálnej operačnej policajnej jednotky nové poverenie – eliminovať drogových dílerov v nebezpečných slumoch -favelách, okolo ktorých pápež zamýšľa prejsť. Nascimento sa pokúša nájsť svojho nástupcu, pretože jeho manželka je tehotná a on je rozhodnutý odísť z aktívnej služby a pracovať ako tréner nových regrútov. Príbeh plný reality, drsnosti a pravdy vykresľuje psychicky náročnú prácu elitného oddielu, ale aj život vo favelách a dílerské drogové siete. Druhý diel je pokračovaním a nadstavbou prvého dielu. Tu sa hlavný nepriateľ mení z drogových dílerov na skorumpovanú políciu…..Film bol nominovaný v roku 2011 na Oscara za najlepší zahraničný film. Obidva filmy Tropa de Elite patria k novému trendu brazílskeho filmu.

Známou sa stala hudba z prvého dielu.

CENTRAL DO BRASIL

Žáner: Dráma

Réžia:  Walter Salles

Dĺžka: 113 min

Rok: 1998

Ide o jeden z najviac ocenených filmov. Získal Zlatý glóbus za najlepší zahraničný film, na festivale v Berlíne získal Zlatého medveďa a predstaviteľka hlavnej hrdinky Fernanda Montenegro si odniesla Strieborného medveďa. Film získal ešte 17 iných ocenení na významných festivaloch či už na národnej, alebo medzinárodnej úrovni.

Walter Salles vyrozprával príbeh ženy- Dory (hrá ju Fernanda Montenegro), ktorá píše pohľadnice na hlavnej vlakovej stanici v Rio de Janeiro s názvom „Central do Brasil“ pre ľudí, ktorí nevedia písať. Jednou z takýchto osôb je Ana, ktorá spolu so svojím synom Josuém potrebuje napísať a poslať pohľadnicu. Pri východe zo stanice je však Ana zranená a zomiera. Dora sa rozhodne ujať chlapca, ktorý má sotva deväť rokov a vyberá sa s ním hľadať otca, ktorého nikdy nevidel. Dojímavý príbeh, plný ľudskosti.

CIDADE DE DEUS

Žáner: Dráma

Réžia: Fernardo Meirelles

Dĺžka: 130 min

Rok: 2002

Film bol inšpirovaný rovnomennou knihu Paula Linsa.
Cidades de Deus alebo Mesto Bohov, je jednou z faviel v Rio de Janeiro.

Film je vykreslením života obyvateľov tejto favely pohľadom hlavného hrdinu Buscapé. Buscapé verí, že sa stane zlodejom, tak ako všetci v jeho okolí. Jeho talent fotografovať však premení jeho život, a tak sa mu podarí oslobodiť sa od prostredia, v ktorom žije, presiaknutého kriminalitou a násilím..
Mnohí z hercov boli skutoční obyvatelia favely.

Film získal 4 nominácia na Oscara a bol zároveň nominovaný na Festivale v Cannes.

Späť na zoznam Chcem podporiť lusofónne aktivity na Slovensku Podporiť