×

Skupina Gaiteiros de Lisboa (čítaj gajtejruš d ližboa – teda lisabonskí gajdoši) vznikla v roku 1991 zásluhou muzikantov s bohatými skúsenosťami, ktorí sa rozhodli miešať ľudovú a tradičnú hudbu s modernými prvkami. Premiéru mali v roku 1994 v kultúrnom centre v Belém.

Prečo ten názov, Gaiteiros de Lisboa? “Možno preto, že v Lisabone gajdoši nie sú…” Ich symbolom a idolom sú gajdoši starých čias, ktorí hrali a pili a iní za nich obrábali zem. Ale v centre ich záujmu zďaleka nestoja len gajdy, ktoré by radi vrátili medzi ľudí, je to hlavne zvuk ako taký. Melódia, rytmus, zvuky vecí okolo nás, ako je napríklad kuchynský stôl či pískacie hračky. Mnohokrát im nestačia bežné “normálne” nástroje a tak si na dotvorenie svojich hudobných kompozícií vyrábajú vlastné (napríklad borbulhofone – bublinofón) alebo si ich vypožičajú zo všetkých kútov sveta či rôznych časových období. Pri výrobe používajú trubky, rúry, plechy, röntgenové snímky a využijú dokonca aj ruchy prostredia.

Ich hudobná tvorba do veľkej miery vychádza z ľudovej a tradičnej hudby. Neznie však ako ľudovky, ako by si niekto mohol myslieť. Sú to skutočne takmer dokonalé harmonické kombinácie zvukov, v ktorých sa dá neustále objavovať niečo nové a ak sa vám táto hudba zapáči, tak vás tak ľahko neomrzí.

Hudobníci

Momentálne tvoria skupinu: Carlos Guerrreiro, José Manuel David, José Salgueiro, Pedro Calado, Paulo Marinho, Pedro Casaes a Rui Vaz. Carlos Guerreiro sa spolu s José Manuelom Davidom okrem iného zaoberá zbieraním tradičnej hudby z rôznych častí krajiny, Paulo Marinho je vyhlasovaný za najlepšieho portugalského gajdoša, viacerí z členov Gaiteiros de Lisboa skladajú hudbu aj pre divadelné predstavenia, boli členmi rôznych známych skupín, napríklad “Sétima Legião” či “GNR”. Spolupracujú s hudobníkmi zvučných mien ako sú Fausto, Rui Veloso a ďalšími.

Diskografia

Invaõses Bárbaras Farol Música 1995

Bocas do Inferno Farol Música 1997

Dançachamas Farol Música 2000

Macaréu Aduf Edições 2002

Sátiro Adufmúsica/Sony 2006

Avis Rara D’Eurídice 2012

Jazykové okienko

z jazykovej stránky (neuvádzam všetky významy slov, len tie zaujímavejšie):

Gaita:
1. gajdy
2. trápna situácia
3. br. – peniaze
4. gaita! – zvolanie vyjadrujúce nespokojnosť alebo rozčúlenie

Gaiteiro:
1. gajdoš
2. pútajúci pozornosť, dobre viditeľný
3. veselý človek, čo sa rád baví

Späť na zoznam Chcem podporiť lusofónne aktivity na Slovensku Podporiť