×

Santa Catarina – brazílska Európa

Ak by sme chceli jedným slovom charakterizovať štát Santa Catarina, určite by to bola rôznorodosť: Nájdete ju v podnebí, ktoré v pobrežných regiónoch prechádza z tropického do subtropického a v hornatých oblastiach sa zmení na mierne; v prírode, a to v podobe údolí a pohorí, hlbokých lesov či pláží a ostrovov. Rovnakým spôsobom vás prekvapí aj bohatý kultúrny život, miešajúci v sebe prvky pôvodného obyvateľstva s európskymi tradíciami, ktoré priniesla nemecká, azorská a talianska vlna prisťahovalcov.

 

Kultúrna mozaika

 

Obyvateľstvo štátu Santa Catarina (približne 5 miliónov) je zložené z viacerých etník. Svoje stopy tu zanechali nielen Portugalci, Nemci a Taliani, ale takisto aj Japonci, Rakúšania a Holanďania. V údolí rieky Itajaí-Aça sa duch nemeckej kolonizácie prejavuje v slávnostiach, bohatom jedálničku a vo veselej nákazlivej hudbe. Mestá ako Blumenau, Joinville, Pomerode a Jaraguá do Sul doslova dýchajú európskou alebo, lepšie povedané, nemeckou atmosférou. Talianski prisťahovalci prišli do týchto končín na koncu 19. storočia a s nimi aj obľuba kvalitného vína, ľudové zvyky sprevádzané ľúbeznou talianskou hudbou a osobitý druh architektúry, aký môžete nájsť v mestách Tubarao, Urussunga, Criciúma a Nova Veneza. Hoci sa kultúra Santa Catariny výrazne obohatila o prvky nemeckej a talianskej imigrácie, vplyv azorských prisťahovalcov je predsa o čosi väčší, a to napríklad v ľudových tradíciách ako boi-de-mamao (tento folklórny tanec je veľmi podobný s bumba-meu-boi, folklórny tanec typický pre severovýchod Brazílie ), v jedlách ako kuskus a beiju, no najviac sa odráža na tvári hlavného mesta, Florianopólise. V reštauráciách Vám bežne prinesú jedálny lístok v nemčine.

 

V azorskom duchu

 

More, rovnako ako čipky dovezené z Azorských ostrovov, lemuje svojimi vlnami jednu z najkrajších pobrežných oblastí Brazílie, do ktorej je zasadený Florianópolis, hlavné mesto Santa Catariny (od r. 1746). Podľa záznamov moreplavcov z 16. storočia bolo toto miesto obývané indiánmi kmeňa Carijó. Neskôr sa stalo strategickým prístavom, statočne odrážajúcim útoky španielskych, belgických a holandských korzárov, ktorý napokon prichýlil veľkú vlnu azorských imigrantov, čím sa výrazne ovplyvnila kultúra, architektúra, folklór a samotný duch obyvateľstva.
Florianópolis má zaujímavú polohu: nachádza sa 1000 km od Ria de Janeiro a 1539 km od Buenos Aires a okrem toho sa môže pochváliť priemyslom, ktorý neznečisťuje životné prostredie, ako je turizmus a informatika, dvoma univerzitami a jedným z najdôležitejších letísk v Brazílii. Jednou z mnohých zaujímavostí Florianópolisu je prvý visutý most Latinskej Ameriky – most Hercílio Luz, otvorený v roku 1926. Je symbolom mesta a vytvára spojenie s kontinentálnou časťou štátu. V lete pulzuje život hlavného mesta na plážach: Jednými z najznámejších sú Praia de Joaquina, miesto národných a medzinárodných súťaží v surfovaní, či Canasvieiras a Pontas das Canas. Kto má rád plody mora, vo Florianópolise sa ich môže najesť dochuti. Nespočetné druhy jedál z rýb, krabov, kreviet a mušlí tvoria súčasť každodenného menu na stole miestnych obyvateľov. Kto by rád ochutnal nejakú špecialitu hlavného mesta, odporúčame tainhu, jednu z najtypickejších rýb.

 

Dotyk s prírodou

 

Pláže Florianópolisu narážajú na silnú konkurenciu, akou sú pohoria. Napríklad výstup na Rio de Rastro, nádherné miesto, vypínajúce sa do výšky 1 400m, vo vás zanechá nezabudnuteľný zážitok. Horské regióny sú okrem prírodných krás okrášlené aj drobnými usadlosťami, ľudovou atmosférou a sem-tam aj snehom, s ktorým krajina zmení svoju tvár.
Tu treba spomenúť mesto Sao Joaquim, nachádzajúce sa vo výške 1 300m, čím sa tak môže pochváliť najstudenším podnebím v krajine. Údolia, plné farebných záhrad a miest s európskou architektúrou, sú ďalšou silnou stránkou Santa Catariny. Medzi inými môžeme spomenúť Vale do Itajaí, ktoré je známe aj vďaka svojmu porcelánu a krištáľu, alebo Vale do Rio do Peixe, oblasť kolonizovaná Rakúšanmi, čím si vyslúžila názov Brazílske Tirolsko (Tirol Brasileiro).

 

Z iných ponúk Santa Catariny

 

Severný región sa pýši aristokratickou minulosťou: V roku 1843 bol súčasťou vena, ktorý dal Pedro II brazílskej cisárskej princeznej, Francisce Caroline, a jej manzelovi, princovi z Joinville (syn francúzskeho kráľa Ľudovíta Filipa). Mesto Joinville dostalo svoje meno práve na počesť tohto francúzskeho princa. Má približne 400 tisíc obyvateľov a vlastní najväčší priemyselný park, čím sa tak radí medzi najdôležitejšie priemyselné póly Brazílie. Atraktívnosť mesta zvyšujú aj dôležité kultúrne udalosti: V máji sa tu koná Fenativo, národná slávnosť strelcov (Festa Nacional de Atiradores) a v júli sa tu zhromaždí približne 4000 tanečníkov na Tanečnom festivale ( Festival de Dança ); október je zasvätený jednému z najtypickejších nemeckých sviatkov, akým je Fena-chopp, sviatok piva.
Severné pobrežie Santa Catariny s mestami ako Piçarras, Porto Belo alebo Balneário Camboriú, je medzinárodne uznávané vďaka svojim prírodným krásam a kvalitnou hotelovou infraštruktúrou. V tejto oblasti na vás čakajú zaujímavé miesta plné histórie, atrakcií a zábavy, kde je rôznorodosť zárukou pravého pôžitku.

Späť na zoznam Chcem podporiť lusofónne aktivity na Slovensku Podporiť