×

Nechýbalo veľa a olympijský turnaj v Londýne (2012) sa mohol skončiť absolútnou dominanciou brazílskeho volejbalu. Ten sa už v mužskej i v ženskej kategórii dlhé roky udržuje na absolútnom výslní svetovej scény.

ŽENY OBHÁJILI ZLATO

Pod ženskou vysokou sieťou sa opakovala história. V repríze finále z OH v Pekingu 2008 Brazília zdolala USA rovnakým výsledkom 3:1. Brazílčanky síce svoje účinkovanie na turnaji začali veľmi rozpačite, keď sa v základnej skupine veľmi trápili (Turecko 3:2, USA 1:3, Kórejská republika 0:3, Čína 3:2, Srbsko 3:0) a do štvrťfinále postúpili až zo štvrtej priečky, v play-off však ich forma stúpala. Vo štvrťfinále vyradili Rusko 3:2, v semifinále Japonsko 3:0 a zvládli i finále s Američankami. „Spoliehali sme sa na náš silný útok a sme dvojnásobné olympijské šampiónky!“ vravela Jaqueline Carvalhová. „Za všetko to úsilie sme si zaslúžili zvíťaziť. Kritika, ktorá sa na nás zniesla po úvode turnaja, nám pomáhala napredovať. Teraz si ideme užívať tento opojný pocit,“ dodala liberka Fabi Oliveirová. Po prehratom prvom sete sa brazílske volejbalistky v druhej polovici finálového stretnutia „roztancovali“ a svojou sambou sa na palubovke postarali o volejbalový karneval. „Bol to najkrajší deň v mojom živote. Nezačali sme turnaj dobre, ale nevzdávali sme sa. Verím, že obhajobou zlata sme zavreli ústa všetkým, ktorí nás neprávom kritizovali,“ zdôraznila Jaqueline. „Je to úžasný a nádherný pocit. V poslednom období sme s USA prehrali všetky zápasy, favoritkami tak boli Američanky. Od druhého setu sme však hrali nádherný volejbal,“ vravel šťastný brazílsky kormidelník José Roberto Guimaraes. „U nás doma stále nemôžeme konkurovať futbalu. Futbal však v Brazílii nie je šport. To je náboženstvo. Športom číslo jeden je volejbal,“ pridal zaujímavý postreh muž, ktorý vedie ženskú reprezentáciu od roku 2003. Ako aktívny volejbalista hral aj na motrealskej olympiáde 1976 a v pozícii trénera vyhral olympiádu aj s Brazílčanmi v Barcelone 1992.

Naopak na svetových šampionátoch sa brazílskym volejbalistkám nedarí. Už trikrát sa prebojovali do finále, v ktorom ani raz neuspeli.

MUŽI ČAKAJÚ OD ATÉN

Po tom, ako vyhrali olympijský turnaj v Aténach 2004, čakali brazílski volejbalisti na olympijské zlato už osem rokov. A minimálne ďalšie štyri roky budú ešte aj čakať. V Pekingu 2008 im ho uchmatli Američania a v tohtoročnom londýnskom finále im najcennejšie medaily ušli doslova medzi prstami. Prvé dva sety rozhodujúceho zápasu s Rusmi sa hrali síce podľa ich nôt a zdalo sa, že „kanárikovia“ sú nezastaviteľní. Na ich variabilnú hru nevedeli Rusi nájsť recept. Súperov tréner Vladimir Alekno však od tretieho setu „prekopal“ celú zostavu. Podaril sa mu geniálny ťah, keď 218 cm vysokého blokára Dmitrija Muserského presunul z bloku na post univerzála. Ten začal zbierať jeden bod za druhým a ruský stroj zničil brazílsku hravosť. Rusi nakoniec zápas z 0:2 otočili senzačne na 3:2.

„Boli sme veľmi blízko k víťazstvu. Domov ideme s horkosťou v dušiach, ale aj tak som hrdý na tento tím. Prvé tri sety sme hrali dobre, potom sme odišli. Nič nám v hre nefungovalo. Snažil som sa meniť zostavu aj rozostavenie hráčov, ale na Rusov to neplatilo. Už teraz musím premýšľať, ako to urobiť, aby sme o štyri roky v Riu de Janeiro uspeli,“ zdôraznil po zápase brazílsky kouč Bernardo Rezende.

V každom prípade sa budú brazílski volejbalisti snažiť túto finálovú „kliatbu“ prekonať na domácej olympiáde v Rio de Janeiro 2016, na ktorej budú najhorúcejším favoritom na zlato. Pravda, v porovnaní s úspešnou érou z posledných rokov sa však budú o to snažiť s omladeným kádrom – bez viacerých veľkých hviezd. Po londýnskej olympiáde sa totiž s reprezentáciou rozlúčil legendárny Giba, ktorý bol kapitánom tímu od roku 2005. „Končím v národnom tíme, ale som veľmi hrdý na to, že som v ňom odohral dvadsať rokov,” povedal Giba. „Myslím si, že bolo v našich silách získať v Londýne zlato. O to viac som smutný, že musím opustiť tento tím. Na druhej strane som šťastný a pyšný na to, že som bol dlhé roky súčasťou tohto skvelého mužstva,“ dodal 35-ročný hráč, ktorý štartoval na štyroch olympiádach, bol pri všetkých troch tituloch majstrov sveta, osemkrát vyhral Svetovú ligu a Brazíliu priviedol k dvom prvenstvám i vo Svetovom pohári. Ktovie, možno si olympiádu v Riu vychutná z domácej lavičky ako tréner…

Zatiaľčo na olympijských hrách Brazílčania svoj zlatý sen dosnívali dvakrát vo finále, na majstrovstvách sveta sa zásluhou triumfov v rokoch 2002, 2006 a 2008 stali druhým tímom v histórii, ktorý dokázal získať titul majstrov sveta trikrát v rade. Zároveň sú jedným z mála tímov, ktorý účinkoval vo všetkých ročníkoch prestížnej Svetovej ligy. Od roku 1990 ju dokázali vyhrať už deväťkrát (1993, 2001, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009 a 2010).

BRAZÍLSKY VOLEJBAL A SLOVENSKO

Pri slove brazílsky volejbal si na Slovensku predstavíme

najmä Solange Paulu Pereirovú Soarezovú. V decembri 2001 prišla pomôcť bratislavskej Slávii UK spolu s ďalšou Brazílčankou Andrézou Ribeiro dos Santosovou. Solange si u nás zvykla až natoľko, že prijala slovenské občianstvo a reprezentuje Slovensko, aj keď na klubovej úrovni už pôsobí 32-ročná v kádri českého majstra v Prostějove. V roku 1997 bola s Brazíliou juniorskou majsterkou sveta a o štyri roky ju osud zavial do Bratislavy. Zaujímavosťou je, že rodáčka z Belo Horizonte chodila v Brazílii do školy so slávnym futbalistom Ronaldinhom.

Okrem Slávie UK legionárčili brazílske volejbalistky svojho času u nás aj v Senici, brazílsky blokár Carlos Moreira získal v roku 2011 majstrovský titul s VKP Bratislava.

Na reprezentačnej úrovni sa stretávali skôr mládežnícke výbery oboch krajín. Jediný oficiálny zápas v seniorskej kategórii odohrali Slováci s Brazíliou 16. augusta 2001 na turnaji v talianskom Bormiu, kde prehrali 0:3. „Pre Brazílčanov je povestná a typická veľmi rýchla a presná hra. Majú hravý herný štýl, s loptou sa bavia podobne ako pri futbale. Majú to v krvi. Proti nám vtedy nastúpili aj   Ricardo, Gustavo, Giovane či Giba. Všetko to boli volejbalové osobnosti, ale spolu dokázali vytvoriť ešte dvakrát silnejšie mužstvo,“ spomína na jedinú konfrontáciu slovenského a brazílskeho volejbalu niekdajší kapitán reprezentácie Pavel Chudík. Títo súperi sa dnes v podstate ani nemajú kde stretnúť, pretože Slováci sa ešte nikdy v novodobej histórii nekvalifikovali na OH, MS a ani neštartujú vo Svetovej lige.

Najviac skúseností s brazílskymi hviezdami na klubovej scéne má ďalší exreprezentant Richard Nemec. Ten v Taliansku odohral v najsilnejšej lige sveta deväť sezón. V Trente boli v sezóne 2006/07 jeho spoluhráčmi André Nascimento a André Heller, olympijskí víťazi z Atén 2004. „Brazílčania dlhodobo patria do svetovej špičky. Volejbalový temperament majú v krvi, Brazília žije volejbalom, volejbalisti sú tam veľmi populárni. Dokazuje to aj liga, do ktorej sa z Európy vrátili takmer všetci najlepší hráči,“ poznamenal Richard. Dnes už 40-ročný blokár pôsobí vo Volley Teame Bratislava. Počas jeho talianskej éry však v Serii A1 zažil najlepších brazílskych volejbalistov na čele s Gibom. „Myslím si, že do domácej olympiády v Riu budú musieť brazílski volejbalisti doriešiť generačnú výmenu. Budú sa snažiť tím omladiť, čo pri takom veľkom národe a potenciáli pôjde rýchlo. Určite urobia všetko pre to, aby sa dobre pripravili na olympijské hry 2016. Aj v Londýne sa potvrdilo, že na takom vyrovnanom turnaji hrá veľkú úlohu okrem formy aj psychika. Ukázali to Brazílčanky, v základnej skupine sa trápili, ale keď odbúrali úvodný stres, už boli nezastaviteľné,“ uvažuje najlepší volejbalista v ére samostatného Slovenska.

Brazílčanov považuje za otvorený a priateľský národ. „Keď sme napríklad prišli s Trentom hrať do Cunea, tak Giba, ktorý pôsobil v domácom tíme, šiel s nami na večeru. S Hellerom a Nascimentom som zažil ich priateľskosť na ihrisku i mimo neho. Na palubovke sú veľmi kolegiálni a pomôžu spoluhráčom. Tak, ako ich navonok poznáme ako temperamentný národ, takí sú aj v súkromí. Od Nascimenta mám aj tréningový dres brazílskej reprezentácie, čo si veľmi vážim,“ dodal Richard Nemec.

Podľa neho bude v Riu 2016 dobrá a zábavná olympiáda. „Brazílčania sú otvorený národ, budú sa zabávať. Ako to bude vyzerať po organizačnej stránek, to neviem posúdiť. Londýn nasadil latku vysoko.“

VRCHOLY BRAZÍLSKEHO VOLEJBALU

MUŽI

OLYMPIJSKÉ HRY

LOS ANGELES 1984 STRIEBRO (vo finále 0:3 s USA)

Zostava: Bernardinho, Xandó, Badalhoca, Montanaro, Rui, Renan, William, Amauri, Marcus Vinícius, Domingos Maracaña, Bernard, Fernandão

BARCELONA 1992 ZLATO (vo finále 3:0 s Holandskom)

Zostava: Marcelo Negrao, Jorge Edson Brito, Giovane Gavio, Paulo Silva Paulao, Mauricio Lima, Janelson Carvalho, Douglas Chiarotti, Antonio Gouveia Carlao, Talmo Oliveira, Andre Ferreira Pampa, Alexandre Samuel Tande, Amauri Ribeiro – tréner Jose Roberto Guimarães

ATÉNY 2004 ZLATO (vo finále 3:1 s Talianskom)

Zostava: Giovane, André Heller, Mauricio Lima, Giba, André Nascimento, Sérgio, Anderson, Gustavo, Santana, Ricardo, Dante – tréner Bernardo Rezende

PEKING 2008 STRIEBRO (vo finále 1:3 s USA)

Zostava: Bruno, Marcelinho, André Heller, Samuel, Giba, Murilo, André Nascimento, Sérgio, Anderson, Gustavo, Rodrigao, Dante – tréner Bernardo Rezende

LONDÝN 2012 STRIEBRO (vo finále 2:3 s Ruskom)

Zostava: Bruno, Wallace, Sidao, Vissotto, Giba, Murilo, Sérgio, Thiago, Rodrigão, Lucas, Ricardo, Dante – tréner Bernardo Rezende

MAJSTROVSTVÁ SVETA

ARGENTÍNA 1982 STRIEBRO

ARGENTÍNA 2002 ZLATO

JAPONSKO 2006 ZLATO

TALIANSKO 2010 ZLATO

ŽENY

OLYMPIJSKÉ HRY

ATLANTA 1996 BRONZ (o 3. miesto 3:2 s Ruskom)

Zostava: Ana Moserová, Ana Ida Alvaresová, Ana Paula Connellyová, Leila Barrosová, Hilma Caldeirová, Virna Diasová, Marcia Fu Cunhová, Ericleia Bodzaková, Ana Flavia Sanglardová, Fernanda Venturiniová, Helia Souza Fofão, Sandra Suruagyová – tréner Bernardo Rezende
SYDNEY 2000 BRONZ (o 3. miesto 3:0 s USA)

Zostava: Elisângela Oliveira, Janina Conceicaová, Raquel Silvaová, Ricarda Limová, Fofão Souza, Leila Barrosová, Walewska Oliveira, Virna Diasová, Karin Rodruguesová, Kely Fragaová, Erika Ciombra, Kátia Lopesová

PEKING 2008 ZLATO (vo finále 3:1 s USA)

Zostava: Walewska Oliveira, Carolina Albuquerque Carol, Marianne Steinbrecher Mari, Paula Pequenová, Thaisa Menezesová, Helia Souza Fofão, Valeska Menezesová Valeskinha, Fabiana Claudinová, Welissa Gonzaga  Sassa, Jaqueline Carvalhová, Sheilla Castrová, Fabiana de Oliveirová Fabi

LONDÝN 2012 ZLATO (vo finále 3:1 s USA)

Zostava: Linsová, Claudinová, Menezesová, Carvalhová, Castrová, Rodriguesová, Oliveirová, Pequenová, Silvová, Ferreirová, Caixetová, Pereirová – tréner José Guimaraes.

MAJSTROVSTVÁ SVETA

BRAZÍLIA 1994      STRIEBRO

JAPONSKO 2006    STRIEBRO

JAPONSKO 2010    STRIEBRO

 

PAVOL KUBIŠ

Späť na zoznam Chcem podporiť lusofónne aktivity na Slovensku Podporiť