×

Preložila Katarína Mihálová

Filmy nám rozprávajú lineárne či nelinéarne príbehy, ba aj príbehy skryté pred pozornými očami publika. Portugalská kinematografia ako taká je príbehom o národe, ktorý nikdy neprestal dobývať nové oceány a ktorý sa podieľa o svoje hrdinské činy a ospevuje ich tajomstvá prostredníctvom vlastného pohľadu na svet.

Počas nasledujúcich mesiacov budem prostredníctvom týchto listov vyznávať lásku portugalskej kinematografii a podieľať sa s vami o filmy, ktoré mi skrížili cestu a tým prispeli k tomu, ako vnímam svoju rodnú zem a ako jej rozumiem.

Volám sa Cátia Diogo, narodila som sa a vyrastala som v regióne Beira Serra a vždy som túžila byť filmovou režisérkou. V roku 2015 som ukončila bakalárske štúdium v Coimbre v odbore divadlo a vzdelávanie a následne v roku 2019 som obdržala druhý bakalársky titul v odbore dokumentárna tvorba z vysokej školy v Abrantes.

Momentálne som v Bratislave a budem vás sprevádzať nekonečným Portugalskom a jeho filmovým umením.

Os Verdes Anos (Zelené roky)

Réžia: Paulo Rocha

Hrajú: Isabel Ruth, Paulo Renato, Rui Gomes, Ruy Furtado

Žáner: Dráma

Dĺžka: 85 min

Rok: 1963

Dielo Zelené roky Paula Rochu je príbehom odohrávajúcim sa v šesťdesiatych rokoch v Portugalsku v časoch hromadného odchodu obyvateľstva do miest.

Ako mnohí iní Portugalci, aj mladý Júlio sa vyberie z vidieka do hlavného mesta skúsiť šťastie a zabezpečiť si lepšie životné podmienky. Jedného dňa spozná mladú slúžku Ildu, modernú a žoviálnu dievčinu. Ich priateľstvo sa časom premení na nespútanú lásku, ktorá si prekliesni cestu cez vtedajšie meštianske prostredie a tragicky sa skončí. Tento film sa považuje za jedno zo zakladajúcich diel novej portugalskej kinematografie a pre mňa symbolizuje jednoducho negatív plný nevinnosti a jemnosti, zvýrazňujúci kontrast medzi novým a starým Portugalskom.

Esquece Tudo O Que Te Disse (Zabudni na všetko, čo som ti povedal)

Réžia: António Ferreira

Hrajú: Amélia Corôa, António Capelo, Custódia Galego, Fernando Taborda

Žáner: Dráma/Komédia

Dĺžka: 112 min

Rok: 2002

Esquece Tudo O Que Te Disse je prvý celovečerný film Antónia Ferreiru a zároveň dielo, vďaka ktorému sa portugalská kinematografia stala mojou vášňou. Vykresľuje vo viacerých príbehoch roztrieštenú rodinu, ktorá sa márne snaží získať späť to, čo sa už nevráti. Rozprávanie je zamerané na nestále obdobie odchodov, príchodov a opätovných stretnutí v rámci rodinného kruhu. Príbeh sprevádza nezabudnuteľná hudba, ktorá dala filmu aj názov.

Tajomstvá tejto zdanlivo normálnej, typickej rodiny sú odhalené vďaka komickým prvkom a rodina sa tak stáva terčom nášho kritického pohľadu.

Rada by som vám tiež odporučila Ferreirov krátky film Respirar (Debaixo D’água) [Dýchať (Pod vodou)], ktorý rozpráva o mladosti, jej láskach a úskaliach a tiež o tom, ako sa dá prežiť v období, keď máme pocit, že sa nám rúca svet.

Meu Querido Mês de Agosto (Náš milovaný august)

Réžia: Miguel Gomes

Žáner: Dráma/Romantický

Dĺžka: 147 min

Rok: 2008

Portugalsko-francúzska koprodukcia Meu Querido Mês de Agosto kombinuje prvky dokumentárnej tvorby s fikciou a odzrkadľuje zvyky, tradície a kolektívnu predstavivosť regiónu Beira Serra.

Pôvodne to mal byť príbeh o ľudovej kapele zloženej z otca, dcéry a jedného bratranca, ktorá hráva počas letných prázdnin na tanečných zábavách a ľudových slávnostiach.

Filmový štáb však nemohol film natočiť, pretože finančné prostriedky od ICA nikdy nedostal. Nakoniec sa musel pustiť do nakrúcania bez akýchkoľvek príprav a improvizovať priamo pred našimi očami. Vďaka tomuto dielu sa dostaneme do vnútrozemia krajiny a sme svedkami toho, ako sa robí v Portugalsku film. Podobným spôsobom nám v roku 2015 Miguel Gomes predstavil rozprávku Tisíc a jedna noc v troch častiach: O Inquieto (Znepokojený), O Desolado (Zarmútený) a O Encantado (Očarený).

Na záver nášho prvého výletu by som chcela spomenúť komédiu o superhrdinovi, ktorý zachráni Portugalsko pred odporcami Nového štátu.

Capitão Falcão (Kapitán Sokol)

Réžia: João Leitão

Hrajú: Gonçalo Waddington, David Chan Cordeiro, José Pinto

Žáner: Ação/Comédia

Dĺžka: 104 min

Rok: 2015

Kapitán Sokol Joãa Leitãa mal byť pôvodne televíznym seriálom, ale nakoniec bol adaptovaný na filmové plátno. Je satirou antikomunistickej paranoje počas diktatúry Antónia Oliveiru Salazara v Portugalsku. Film, v ktorom vystupujú postavy fašistov, komunistov i revolucionárov, paroduje Nový štát, pričom hľadá a bojuje za nové riešenie problematiky tohto vojenského režimu.

Divák je pozvaný na hodinu dejepisu Portugalska, kde sa prostredníctvom akčných a komických prvkov, choreografie bitiek a interpretácií založených na obrazotvornosti komiksov skresľujú fakty a miestni superhrdinovia sa dostanú do roly zlosynov. Takže z perspektívy šesťdesiatych rokov si kladiem otázku: aké by bolo dnes Portugalsko a jeho filmové umenie, keby bol Kapitán Sokol skutočne existoval?

Napísala Cátia Diogo

v rámci projektu Vyznanie lásky portugalskej kinematografii

s podporou European Solidarity Corps a Bratislavského dobrovoľníckeho centra.

Späť na zoznam Chcem podporiť lusofónne aktivity na Slovensku Podporiť