×

Preložila Katarína Mihálová

Retrospektíva znamená pohľad späť, do minulosti.

Filmové umenie je v podstate založené na retrospektíve, ktorej cieľom je buď zachovanie faktov, udalostí alebo postáv, alebo ich reprodukcia prostriedkami a zdrojmi, ktoré máme dnes k dispozícii. Vďaka kontextu zachytenia a evokácie minulosti môžu filmoví tvorcovia diskutovať a dumať o prítomnosti a o budúcnosti.

V mojom druhom liste si prostredníctvom pár filmov prezentovaných v rámci mnohých tuzemských a medzinárodných festivalov pripomenieme voľakedajšiu atmosféru a mentalitu, ktoré sú príbehom o niečom, čo dodnes pretrváva v pamäti Portugalcov v podobe neviditeľného jarma, hoci sa nám zdá, že už dávno neexistuje alebo že sme naň zabudli.

Raiva (Zlosť)

Réžia: Sérgio Tréfaut

Hrajú: Hugo Bentes, Diogo Doria, Leonor Silveira, Isabel Ruth

Žáner: Dráma

Dĺžka: 85 min

Rok: 2018

Film Raiva Sérgia Tréfauta hovorí o južnom Alenteju päťdesiatych rokov, kde panuje hlad a nezamestnanosť a kde majú chudobní na výber medzi zúfalstvom a vzburou.

Jedného dňa príde hlavný hrdina o rozum a spácha vraždu. V tajomnej atmosfére a temnote sociálnej nespravodlivosti, útlaku a chudoby vyzerajú vychudnuté telá v čiernom-bielom dekóre ako obry.

Film je portugalsko-francúzsko-brazílskou koprodukciou a bol natočený podľa neorealistického románu Seara de Vento (1958) Manuela da Fonsecu, ktorý sa inšpiroval skutočnou udalosťou z roku 1930 z mesta Beja.

„V nehostinnom kraji, kde ani chleba niet, ostanú bohatí bohatými a chudobní chudobnými“.

(Nas terras mortas onde não há pão, os pobres nascem pobres e os ricos nascem ricos.)

Toto dielo je retrospektívnou modlitbou a poukazuje na archaickú beštialitu a ľudskú zlobu, ktorým denno-denne čelíme vonku, v správach, v práci, na sociálnych sieťach, skrátka všade.

Prazer, Camaradas! (Rozkoš, súdruhovia!)

Réžia: José Filipe Costa

Hrajú: Hugo Bentes, Diogo Doria, Leonor Silveira, Isabel Ruth

Žáner: Dokumentárny, Dráma

Dĺžka: 106 min

Rok: 2019

Prazer, Camaradas! režiséra Josého Filipa Costu je súčasnou reprodukciou skutočných udalostí z minulosti. Hoci autor nepoužil ani archívne snímky ani rozhovory, film sa odohráva pred 30 rokmi a vykresľuje v 21. storočí roky po Klinčekovej revolúcii.

Väčšina postáv sú starší ľudia, Portugalci či cudzinci, ktorí sa znovu stanú mladými a vrátia sa do Aveiras de Cima, kde žili, keď mali 20 rokov.

Dramatickou retrospektívou rozpráva toto filmové dielo o veciach, ktoré boli vtedy tabu (a možno ešte stále sú) a evokuje obdobie zmien.

Stručne povedané, na základe novej interpretácie rodovej ideológie, výchovy, vzťahov medzi mužmi a ženami, alfabetizácie, prisťahovalectva a sexuálnej výchovy sa scenár zameriava na minulosť a preto sa pýtame: a čo keby sa tie časy vrátili?

Variações (Anjel strážny)

Réžia: João Maia

Hrajú: Sérgio Praia, Filipe Duarte, Victória Guerra, Teresa Madruga

Žáner: Dráma, Biografia

Dĺžka: 109 min

Rok: 2019

Variações Joãa Maiu je biopický film o posledných rokoch života Antónia Ribeira počas obdobia jeho premeny na excentrickú ikonu Antónia Variaçõesa.

António, povolaním holič, nemal žiadne hudobné vzdelanie a napriek tomu sa stal jedným z najslávnejších spevákov 70. a 80. rokov v Portugalsku. Spevákovu kariéru však ukončila v roku 1984 jeho predčasná smrť vo veku iba 39 rokov.

Hoci vydal len dve platne, Variações naďalej ovplyvňuje a inšpiruje ďalšie generácie umelcov a dodnes sa považuje za jedného z najkreatívnejších a najpopulárnejších idolov portugalskej hudby.

João Maia chcel svojím filmom vzdať hold nielen Antóniovi, ale aj všetkým tým, ktorí pokračujú v realizácii jeho snov.

V tom istom roku vyšla aj kniha s dovtedy nepublikovanými fotografiami speváka z čias, kedy začal byť uznávaný na portugalskej hudobnej a kultúrnej scéne. Kniha sa volá António Variações a jej autorkou je Teresa Couto Pinto, umelcova fotografka, manažérka a priateľka.

Dá sa povedať, že Variações zanechal po sebe nadčasové hudobné, poetické a futuristické dedičstvo, ktoré naďalej vytvára mosty medzi minulosťou a prítomnosťou.  

Vitalina Varela

Réžia: Pedro Costa

Hrajú: Vitalina Varela, Ventura, Manuel Tavares Almeida

Žáner: Fikcia

Dĺžka: 124 min

Rok: 2019

Vitalina Varela Pedra Costu nám poskytuje príležitosť byť svedkami rekonštitúcie každodenného života Kapverďanky Vitaliny po jej príchode do Lisabonu po tom, čo jej zomrel duševne chorý muž.

Vitalina na manželovu smrť zabudne a rozhodne sa zostať v Portugalsku. V embryonálnom štádiu rekonštruuje spomienky o plánoch do budúcnosti s mužom, ktorého už nepozná.

Prostredníctvom aktívnej spolupráce medzi režisérom a hlavnou postavou, ktorá nie je profesionálnou herečkou, a čoraz živšej techniky freeze-frame (zastavenie obrazu) rozpráva film príbeh o láske, smrti a prisťahovalectve.  

Navyše nás dokáže Pedro Costa svojou štylizáciou s ohlušujúcim tichom a jednoduchou zápletkou preniesť do čias, kedy boli sny zmarené a zneužité.

Režisér natočil v minulosti viacero filmov, ktoré boli v rozpore so štandardmi dominantnej svetovej kinematografie a v ktorých presadil svoj vlastný pohľad na svet. V roku 1994 to bol film Casa de Lava, v roku 2000 No Quarto da Vanda a v roku 2014 Cavalo Dinheiro, kde publiku po prvýkrát predstavil Vitalinu.

Na záver chcem ešte dodať, že retrospektíva je spojená s pravidlami a  pojmami existujúcimi v skupinách a obdobiach, ktoré podnecujú naše poznanie a spoločenské procesy a môže sa z tohto dôvodu stať pre nás aj väzením, ktoré nás obmedzuje a ničí.

Filmové umenie v zmysle idey a konštrukcie tým umožňuje existenciu subjektivity a nových, originálnych štýlov, spôsobov myslenia a postojov. Uvedené filmy sú stelesnením rozličných foriem analýzy a evokácie symbolov národa alebo symbolov, ktoré sú s ním úzko spojené.

Napísala Cátia Diogo

v rámci projektu Vyznanie lásky portugalskej kinematografii

s podporou European Solidarity Corps a Bratislavského dobrovoľníckeho centra.

Späť na zoznam Chcem podporiť lusofónne aktivity na Slovensku Podporiť